5 powodów, dla których nie należy bać się pożyczek pozabankowych

Pożyczki pozabankowe pojawiły się w Polsce kilkanaście lat temu i od początku wzbudzały wiele emocji. Mimo że dzisiaj z usług firm pożyczkowych korzystają miliony klientów, część osób do tej pory uważa, że ich produkty są niebezpieczne. Poniżej przedstawiamy 5 dowodów na to, że pożyczek pozabankowych nie trzeba się bać, a firmom pożyczkowym można ufać w takim samym stopniu jak bankom.

1. Działalność firm pożyczkowych regulują przepisy

Od 2011 roku w Polsce obowiązuje Ustawa o kredycie konsumenckim, która bardzo szczegółowo reguluje zasady udzielania pożyczek gotówkowych do kwoty 255 550 zł i obowiązuje zarówno firmy pożyczkowe, jak i banki takich kredytów udzielających. Przepisy w precyzyjny sposób określają m.in. obowiązki kredytodawcy (np. obowiązek informowania klienta o wszystkich kosztach pożyczki przed zawarciem umowy), a przede wszystkim ustalają tzw. maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu, czyli w praktyce eliminują lichwę. Warto zapoznać się ww. ustawą, aby przekonać się, że działalność firm pożyczkowych jest kontrolowana i nieuczciwi gracze nie mają czego szukać na rynku.

2. Zasady udzielania pożyczek są bardzo proste i przejrzyste

Firmy pożyczkowe stały się mistrzami w prostym i przejrzystym prezentowaniu swojej oferty. Na stronach firm pożyczkowych wszystko jest podane jak na tacy: dzięki suwakom można dokładnie dowiedzieć się, ile będzie kosztować pożyczenie określonej kwoty, opisane są dokładnie warunki, jakie trzeba spełnić, by dostać pożyczkę, a także krok po kroku czynności, jaki należy wykonać, by ubiegać się o pożyczkę. Ze strony internetowej można pobrać również wzór umowy oraz tabelę opłat i prowizji. Przed zaciągnięciem pożyczki klient wie na jej temat wszystko, by móc podjąć racjonalną decyzję o jej zaciągnięciu.

3. Pożyczki są bezpieczne, jeśli zaciągane są z głową

W obiegowej opinii chwilówki są postrzegane jako te pożyczki, które wpędzają ludzi w kłopoty finansowe. Jest to nieprawda, ponieważ w kłopoty ludzie wpędzają się sami, podejmując złe decyzje kredytowe. Zaciągając jakąkolwiek pożyczkę (także tą z banku), należy na chłodno ocenić swoje możliwości jej spłaty w określonym terminie. Czasami warto wziąć mniejszą kwotę, by bez problemu spłacić ją w terminie i zyskać przy okazji pozytywny wpis w BIK. Pożyczka gotówkowa z założenia ma pomóc, a nie wpędzać w kłopoty, dlatego decyzję o jej zaciągnięciu należy po prostu dobrze przemyśleć.

4. Firmy pożyczkowe dbają o bezpieczeństwo danych osobowych klientów

Wiele osób ma obawy, czy ubiegając się o pożyczkę przez internet i wpisując w związku z tym w formularzu swoje dane osobowe, mogą być pewni ich bezpieczeństwa. Tymczasem większość dobrych firm pożyczkowych korzysta z szyfrowanych połączeń, które zapewniają w 100% bezpieczeństwo przesyłanych przez stronę danych. Co więcej, coraz więcej firm stosuje takie same protokoły SSL, jakie wykorzystywane są przez banki.

5. Firmy pożyczkowe to nie potwory – potrafią pomóc w trudnej sytuacji

Często można spotkać się z opinią, że jeśli nie spłaci się w terminie pożyczki, to firma pożyczkowa zrobi wszystko, by takiego pożyczkobiorcę zniszczyć. Jest to całkowita nieprawda. Firmy pożyczkowe mają prawo domagać się zwrotu swoich pieniędzy, mają też prawo zaniepokoić się, jeśli klient z tym zwrotem się opóźnia. Jednak firmom zależy na tym, by odzyskać pieniądze, dlatego starają się znaleźć sensowne rozwiązanie problemu. Najczęściej kontaktują się z klientem, by ustalić przyczyny opóźnienia i uzgodnić nowy termin spłaty. W przypadku chwilówek proponują po prostu nową pożyczkę na spłatę poprzedniej (tzw. refinansowanie), tak by klient dostał chwilę oddechu i dodatkowy czas na zebranie potrzebnej sumy.

Pożyczek pozabankowych nie trzeba się bać – to normalne produkty finansowe, z których śmiało można korzystać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto jednak korzystać ze znanych i sprawdzonych firm pożyczkowych, a także, jeśli to możliwe, korzystać z proponowanych przez nie promocji, takich jak darmowe pożyczki dla nowych klientów. Takich ofert nie znajdzie się w bankach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *