Co powinieneś wiedzieć o BIK?

Podstawową wiedzę na temat Biura Informacji Kredytowej powinny mieć wszyscy, którzy są zainteresowani zaciągnięciem kredytu lub pożyczki. Wszystko dlatego, że BIK pełni dzisiaj kluczową rolę przy przyznawaniu tego rodzaju produktów finansowych i to zarówno w bankach, jak i coraz częściej w pozabankowych instytucjach finansowych. Negatywna historia kredytowa może być poważną przeszkodą w uzyskaniu kredytu w banku – wówczas zwykle pozostaje zaciągnięcie pożyczki bez BIK na rynku usług pozabankowych.  

Czym zajmuje się BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, którą powołano do życia 20 lat temu w celu gromadzenia informacji na temat kredytobiorców i udostępnianiu ich bankom w celu ułatwienia im oceny zdolności kredytowej swoich klientów. Informacje te tworzą historię kredytową każdego kredytobiorcy, która jest wykorzystywana przez BIK do tworzenia punktowej oceny ryzyka kredytowego (tzw. scoring). Ocena taka jest elementem raportu BIK, który może zamówić bank lub instytucja finansowa na temat swojego klienta, który zwrócił się o udzielenie kredytu lub pożyczki. Początkowo z BIK korzystały wyłącznie banki, jednak od niedawna mogą to robić również pozabankowe instytucje udzielające pożyczek gotówkowych.

Co zawiera raport BIK wykorzystywany do oceny kredytowej klienta?

Zamówiony przez instytucję finansową raport BIK na temat kredytobiorcy może mieć różny zakres informacji. Przede wszystkim jednak znajdują się w nim dane na temat zaciągniętych kredytów – w trakcie spłaty i tych już zamkniętych. Obejmują one kredyty i pożyczki ratalne, limity kredytowe w rachunkach bieżących, a także karty kredytowe. Raport zawiera zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne. Odnotowane są w nim więc kredyty spłacone w terminie, ale także wszelkie opóźnienia. Z raportu bank lub inna instytucja finansowa może się dowiedzieć o zaległościach nawet kilkudniowych, a także o zobowiązaniach objętych postępowaniem windykacyjnym czy egzekucyjnym. Na ocenę kredytową ma również wpływ łączna suma spłacanych kredytów, która znajduje się w raporcie, a także ocena punktowa przygotowana przez BIK, która prognozuje ryzyko wystąpienia problemów w obsłudze zobowiązań danego klienta w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Istotnym elementem raportu, na który zwracają uwagę instytucje finansowe, jest liczba zapytań kierowanych do BIK na temat danego kredytobiorcy. Im jest ich więcej, tym ogólna ocena punktowa jest gorsza.

Czy negatywna historia kredytowa w BIK przekreśla szanse na kredyt?

Jak podkreśla samo Biuro Informacji Kredytowej, przeszło 90% informacji znajdujących się w jego bazie to informacje pozytywne, które ułatwiają kredytobiorcom zaciągnięcie kolejnej pożyczki lub kredytu. Nie brakuje jednak i informacji negatywnych, przez które wiele osób odprawiana jest z banków z kwitkiem. W takiej sytuacji, gdy negatywna historia kredytowa nie pozwala uzyskać pożyczki lub kredytu, należy zrobić wszystko, by tę historię jak najszybciej poprawić. Należy więc pospłacać wszelkie zaległości, a także sprawdzić, czy przypadkiem negatywna ocena nie wynika z błędnych informacji przekazanych przez bank. Warto także pamiętać, że na rynku istnieją pożyczki bez BIK. Udzielają ich firmy pożyczkowe z sektora pozabankowego, które oceny zdolności kredytowej swoich klientów dokonują na podstawie innych informacji, bez konieczności zaglądania do BIK. Pożyczki bez BIK można zaciągnąć coraz częściej przez internet i do ich otrzymania nie trzeba przedstawiać zaświadczeń o zarobkach. Również pożyczkę online można zaciągnąć szybko, łatwo i bez żadnych problemów (na przykład pożyczka na Freezl.pl może być załatwiona w ciągu 15 minut). Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą czekać kilku miesięcy na poprawę swojej historii w BIK pozwalającej zaciągnąć kredyt w banku, ponieważ dodatkową gotówkę potrzebują na już.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *