Czy pożyczkę można spłacać przed terminem i jak to wygląda?

Najczęściej zaciąganymi pożyczkami są te, na okres 30stu dni. Jednak bardzo często się zdarza, że już po trzech tygodniach jesteśmy w stanie oddać całość zaciągniętego zobowiązania. Czy zatem mamy możliwość spłacenia naszego zobowiązania już wtedy? Nie ma najmniejszego problemu. Większość firm zajmujących się udzielaniem pożyczek daje możliwość swoim klientom na wcześniejszą spłatę. Jak zatem to działa? Przede wszystkim upewnij się, że dana firma pożyczkowa, w której zaciągnąłeś zobowiązanie, posiada taką opcję. Informacje na ten temat możesz znaleźć w umowie pożyczki.

Spłać wcześniej i odzyskaj swoje pieniądze.

Firma, która w swojej ofercie posiada możliwość spłacenia zobowiązania wcześniej, zwykle daje możliwość swojemu pożyczkobiorcy spłaty w dowolnie wybranym przez niego momencie. Jak zatem wygląda w praktyce taka pożyczka? Jest to taka sama sytuacja jak spłacenie długu w terminie – zobowiązanie wraz jego kosztami przelewamy na konto bankowe pożyczkodawcy w określonym terminie.

 

Jednakże należy zwrócić uwagę na sumę takiego zobowiązania, może się bowiem okazać, że suma ta będzie inna niż ta przewidziana w umowie. Część firm udzielających pożyczki zmniejsza koszty pożyczki, jeżeli zdecydujemy się na jej wcześniejsze spłacenie. Zwracanie kosztów z tego tytułu nie zawsze przebiegają tak samo, także w zależności od pożyczkodawcy, proces ten może wyglądać inaczej.

 

Wyróżnia się jednak trzy najczęściej stosowane praktyki:

  • Przed decyzją o wcześniejszej spłacie pożyczki warto jest się skontaktować mailowo, lub też telefonicznie z pożyczkodawcą. Wówczas firma dokona przeliczenia wysokości opłat w oparciu o wykorzystane dni. Jeżeli koszty związane z pożyczką ponieśliśmy wcześniej, wówczas ta nadpłata zostanie nam zwrócona na nasze konto bankowe. Jeżeli jesteśmy przed spłatą kosztów pożyczki, to wówczas firma udzielająca jej obniży nam kwotę do spłaty,
  • W przypadku innych firm, wymagają one od pożyczkobiorców przelanie na konto firmy całej kwoty, wraz z opłatami za nie. Dopiero wtedy firma udzielająca pożyczki dokonuje odpowiednich przeliczeń i zwraca klientowi część kosztów za niewykorzystany okres pożyczki.
  • Na rynku istnieją również firmy, które wykorzystują obie metody jednocześnie. Wówczas należy postępować według poniższego schematu:

o kontakt z firmą, dzięki któremu możliwe będzie przeliczenie kwoty do spłacenia przed terminem,

o spłacenie pożyczki wraz z kosztami, następnie skontaktowanie się z firmą – wówczas nadpłata zostanie nam przelana na nasze konto po kilkunastu dniach.

Nie oddadzą pieniędzy?

Koszty związane z okresem, w którym nie wykorzystujemy już środków pożyczki – dokładnie ich zwrot, jest jedynie dobrą wolą danego pożyczkodawcy. Wszystko dlatego, że podczas podpisywania umowy, godzimy się na poniesienie określonych kosztów. W przypadku, kiedy nasze zobowiązanie oddamy wcześniej, pożyczkodawca wcale nie jest zmuszony do zmniejszenia nam kosztów pożyczki.

Pamiętaj

Oddając pieniądze wcześniej, za pośrednictwem przelewu należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim na datę, jeżeli dokonujemy przelewu w weekend, wówczas pożyczkodawca otrzyma pieniądze dopiero w nowym tygodniu, czyli w poniedziałek. Wówczas to właśnie poniedziałek zostanie uznany za dzień zwrotu chwilówki (nie sobota). Warto również zwrócić uwagę na to, w jakim banku ma konto dany pożyczkodawca. Jeżeli okaże się, że jest to ten sam bank co nasz, wówczas możemy mieć nadzieję, że dokonany przelew zostanie zaksięgowany dużo szybciej.

Decydując się na spłatę zobowiązania wcześniej, warto robić przelewy w dni robocze. Dodatkowo upewnij się, czy firma, w której pożyczałeś pieniądze, faktycznie daje możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania swoim klientom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *