Efekt Diderota – albo dlaczego kupujemy niepotrzebne rzeczy

Denis Diderot, czyli francuski myśliciel działający na przełomie osiemnastego wieku. Wskazuje się, że Diderot stał się niezwykle ważną postacią świata filozofii, ale również ekonomii. Miejmy na uwadze, że z nim związane jest jedno z najbardziej kontrowersyjnych terminów dotyczących tak zwanego konsumpcjonizmu, a więc przedstawiony poniżej efekt Diderota. Jak to się stało? Bowiem Diderot otrzymał dużo pieniędzy od doskonale znanej carycy Katarzyny. W związku z tym, że wiódł biedne życie w biedzie postanowił kupić sobie kilka rzeczy. Można tutaj wskazać zakup bardzo wytwornego szlafroka. W chwili, gdy zaczął go użytkować odkrył, że zdecydowana większość rzeczy w żaden sposób nie współgra z niezwykle luksusowym elementem garderoby. Skutkowało to kolejnymi zakupami.

Efekt Diderota – charakterystyka

Prawdą jest, iż mała grupa osób tak naprawdę potrafi powstrzymać się przed szaleństwom wyprzedaży oraz dużych obniżek cen. Dzieje się tak przede wszystkim w czasie przedświątecznym, bowiem przedsiębiorstwa kuszą nas ogromnymi promocjami. Zatem wobec nich bardzo trudno jest nam przejść obojętnie. Można rzec, że z takiego powodu często wychodzimy z całą torbą wypełnioną kolejnymi produktami. Skutkuje to tym, że za wynikające skłonności do ściśle nieplanowanych zakupów możemy zrzucić na ,,efekt Diderota”.

Jest to jedna z najistotniejszych pułapek, dzięki której polegamy w aspekcie gospodarowania naszymi pieniędzmi. W dzisiejszych czasach niezwykle łatwo utonąć w nawyku kupowania, bowiem z każdej strony obarczani jesteśmy reklamami i promocjami, jak i również licznymi wyprzedażami.

Jaka powinna być spójność stylu życia?

Fachowcy od marketingu takie to dążenie do odpowiedniej spójności stylu życia określają ukazywanym efektem Diderota. W związku z czym zakup zupełnie nowego domu związane jest z wydatkami na meble. Natomiast kurtka najczęściej wymaga kupna nowych spodni.

Skutkuje to tym, iż kupienie kolejnej rzeczy powoduje dysonans  mogący pociągać za sobą lawinę nieplanowanych, a niekiedy zupełnie zbędnych wydatków. Faktem jest, iż wyznawanie pewnego stylu życia związane jest z otaczaniem się zakupami kolejnych rzeczy. W obecnych czasach marketing oraz reklama w pewien sposób dokonują próby narzucenia określonego stylu życia. Jest on spowodowany zakupami niezwykle pożądanych produktów oraz marek.

Zatem nie ma jakiegokolwiek znaczenia jakim w danej chwili jesteśmy człowiekiem. Bez znaczenia są również nasze myśli oraz wszelkie wartości. Istotne staje się co posiadamy oraz gdzie zamieszkujemy, a w kolejnym  aspekcie jaki na daną chwilę posiadamy samochód.

Podsumowując

Wyznawanie pewnego stylu życia bez wątpienia pociąga za sobą posiadanie odpowiedniego rodzaju przedmiotów. W dzisiejszym czasach to właśnie marketing oraz reklama narzucają nam styl życia, który tak naprawdę spowoduje kupno pożądanych przez nas produktów oraz marek. Dodatkowo jest to sprowadzone do aspektu zwykłej konsumpcji. Jak zostało wspomniane powyżej bez znaczenia jest jaką jesteśmy osobą, co w danym momencie myślimy bądź jakie wyznajemy wartości. Liczy się to co w danej chwili posiadamy oraz gdzie mamy swoje mieszkanie czy w jakim miejscu na świecie przebywamy na wakacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *