Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości korzystając z usług finansowych przez internet?

Możliwości jakie daje nam internet oraz bezgotówkowy obrót pieniędzmi to wygoda, szybki dostęp do finansów i dobry przepływ informacji. To ułatwia wiele transakcji, od małych zakupów w kiosku osiedlowym do wielomilionowych kontraktów.

Trzeba jednak pamiętać, że wszędzie tam, gdzie obraca się pieniędzmi aż roi się od złodziei. Wbrew pozorom to dotyczy także wirtualnej rzeczywistości. Czyhają na dziurawe zabezpieczenia, wymyślają coraz to nowe obejścia i systemowe wytrychy. Przestępczość w sieci rośnie, a jednym ze znanych sposobów jest kradzież tożsamości.

Co to jest kradzież tożsamości?

Nie ma to nic wspólnego z filmem sensacyjnym, czyli z fikcją. To całkiem realne zagrożenie. Kradzież, a w zasadzie sfałszowanie tożsamości jest celowym użyciem danych osobowych innej osoby w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Dane, które do tego wystarczą to zaledwie adres zameldowania i numer Pesel, czyli podstawowe informacje, których często udzielamy przy różnych sytuacjach. Nie mamy pojęcia, że w ten sposób możemy narazić swoje finansowe bezpieczeństwo.

Szacuje się, że około 22% Polaków doświadczyło negatywnych skutków niewłaściwej ochrony danych osobowych, np. wyłudzenia kredytu na swoje dane przez obcą osobę. Zwykle nie mamy o niczym pojęcia, a problem pojawia się już w bardzo zaawansowanym stadium. Do drzwi puka komornik z nakazem lub dostajemy wezwanie na komisariat celem złożenia wyjaśnień. Okazuje się, że ktoś na nasze konto wynajął mieszkanie, wziął kredyt lub popełnił wykroczenie czy przestępstwo. Widać więc, że sprawy mogą przybrać bardzo poważny i niekorzystny obrót.

Jak ustrzec się przed kradzieżą tożsamości?

Mamy prawo oczywiście wymagać do banków i innych firm odpowiednich procedur i zabezpieczeń, ale warto też osobiście zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

  • Chroń swój dowód osobisty. Nikomu go nie pożyczaj, nie trać go z oczu.
  • Nie podawaj numeru Pesel bez konkretnego powodu.
  • Korzystaj tylko z profesjonalnych firm finansowych. Sprawdzona firma pożyczkowa to gwarancja ochrony twoich danych osobowych. Zanim skorzystasz z jej usług, sprawdź opinie internautów. Możesz mieć pewność, że w przypadku niesolidnych firm, które dopuszczają się takich przestępstw lub nie mają odpowiednich zabezpieczeń, będzie w sieci głośno. Sprawdzona firma pożyczkowa daje także możliwość rozmowy z konsultantem, więc w razie wątpliwości warto zapytać o procedurę związaną z bezpieczeństwem danych.
  • Nigdy nie podawaj nikomu swojego numeru PIN do jakiejkolwiek karty bankomatowej czy kredytowej. Nie wolno także podawać hasła do konta internetowego. Nie reaguj na takie polecenia w żadnej formie, mailowej, telefonicznej czy ustnej.
  • Regularnie zmieniaj hasła i numery PIN. Tworząc je nie używaj oczywistych informacji, które są łatwe do odgadnięcia, np. imienia żony czy daty urodzin.
  • Uważaj wyrzucając dowody wpłaty, paragony czy potwierdzenia zapłaty kartą do kosza. Najpierw należy je przepuścić przez niszczarkę lub drobno potargać. Takie dokumenty dostarczają wielu informacji osobom niepowołanym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *