Leasing samochodu – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Wiele osób marzy o nowym samochodzie, ale nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi leasing. Pozwala on na użytkowanie pojazdu, bez konieczności wpłacania całej należnej sumy od razu. Korzystają z niego zarówno osoby fizyczne, jak i firm, które w ten sposób unikają zaciągania bankowego kredytu samochodowego. Jesteś zainteresowany leasingiem samochodowym? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się jakie są jego wady i zalety.

 

Co to jest leasing?

Jest to jedna z najpopularniejszych w Polsce form finansowania. Polega ona na odpłatnym użytkowaniu przedmiotu leasingu ( tym przypadku samochodu) przez leasingobiorcę. Umowa zawierana jest na określony czas i zawiera wszystkie zasady korzystania z pojazdu. Wyróżnia się dwie formy leasingu- operacyjny i finansowy. Warto poznać występujące między nimi różnice, aby wybrać ten, który będzie najbardziej korzystny.

W leasingu operacyjnym samochód na czas trwania umowy staje się własnością leasingobiorcy, a co za tym idzie ponosi on koszty utrzymania, naprawy i amortyzacji. Jest również zobowiązany do płacenia podatku od wziętego  leasing przedmiotu. Po zakończeniu ma on prawo do pierwokupu. Jeśli jednak nie jest zainteresowany zakupem, może zwrócić go leasingodawcy.

Natomiast w przypadku leasingu finansowego, samochód w sensie prawnym przez cały  czas pozostaje własnością leasingodawcy, a w sensie ekonomicznym leasingobiorcy. Jest on zobowiązany do ponoszenia kosztów amortyzacji i użytkowania, a po wygaśnięciu umowy pojazd staje się jego własnością.

Jakie korzyści płyną z leasingu?

Do jego najważniejszych zalet należy zaliczyć niższe koszty. Płatność w systemie ratalnym jest zazwyczaj mniejsza niż w przypadku bankowego kredytu samochodowego, a przedsiębiorcy mogą dodatkowo potraktować ją jako koszty prowadzonej działalności.  Korzystając z leasingu mają większe szanse na otrzymanie kredytu na inne cele, ponieważ leasing operacyjny samochodu nie jest traktowany jako środek trwały i nie wpływa na zdolność kredytową. Ponadto, leasingodawcy nie sprawdzają dotychczasowej historii  klientów, dlatego z ich usług mogą korzystać również osoby nie przedstawiające wysokich dochodów, oczywiście pod warunkiem, że miesięczna rata nie będzie miała negatywnego wpływu na ich budżet domowy. Większość osób korzystających z usług firm leasingowych uważa, że jest to doskonały sposób na użytkowanie nowego samochodu i jednoczesne oszczędzanie pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową?

Najważniejsze jest dokładne zapoznanie się z OWUL, czyli Ogólnymi Warunkami Umowy Leasingu. Zaniedbanie w tej kwestii może skutkować podpisaniem umowy na niekorzystnych warunkach, co z pewnością nie wpłynie dobrze na budżet rodzinny. Studiując dokumenty, szczególną uwagę należy zwrócić na:

  •         Wysokość miesięcznych opłat leasingowych
  •         Możliwość wcześniejszego zakończenia umowy
  •         Występowanie innych, ukrytych kosztów
  •         Sposób rozliczenia ewentualnej szkody całkowitej samochodu
  •         Ograniczenia wyjazdów samochodem za granicę

Jeśli wszystkie zapisy są zrozumiałe i korzystne,  a rata leasingu jest adekwatna do naszych zarobków i nie wykracza poza plan oszczędzania, można podpisać umowę i cieszyć się komfortem użytkowania nowego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *