Nie daj się nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz

To hasło kampanii, którą w 2012 r. rozpoczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Akcja ta ma na celu uświadamianie społeczeństwa jak istotne jest czytanie wszelkich umów oraz jakie prawa ma konsument. Uruchomiona została także strona internetowa, gdzie znajdziemy wszelkie informację, które pomogą nam ustrzec się przed zawarciem niekorzystnej umowy (www.zanim-podpiszesz.pl). Akcja ta skierowana jest głównie do osób chcących zaciągnąć pożyczkę online w instytucjach pozabankowych, które nie podlegają kontroli bankowej.

 

W ramach tej akcji możemy wyróżnić 4 najważniejsze punkty:

1. Sprawdź wiarygodność firmy

Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę udzielającą wsparcia finansowego, sprawdźmy czy jest ona godna zaufania. Możemy oprzeć się na opiniach jej dotychczasowych klientów, które z łatwością znajdziemy w internecie. Dodatkowo, warto zaczerpnąć informacji w Komisji Nadzoru Finansowego, lub na stronie internetowej akcji UOKiK.

2. Policz całkowity koszt pożyczki

To niezwykle istotne, aby mieć świadomość ile zaciągnięcie kredytu będzie nas rzeczywiście kosztowało. Każda godna zaufania firma pożyczkowa poda nam całkowity koszt do zapłaty w momencie wnioskowania o pożyczkę online. Jeśli mamy wątpliwości, bądź chcemy sami obliczyć tą kwotę, możemy skorzystać kalkulatorów kosztów, które znajdziemy w internecie.

3. Dokładnie przeczytaj umowę

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na zapisy mówiące o oprocentowaniu pożyczki, wpłatach wstępnych, dodatkowych zabezpieczeniach i dodatkowych opłatach.

Szczególnie niebezpieczne mogą się okazać umowy, które zobowiązują nas do uiszczenia wysokich opłat wstępnych. Wniesienie takowej opłaty wcale nie oznacza, że pożyczka została nam przyznana.

4. Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz

Oczywista oczywistość, jednak często potrzeba uzyskania wsparcia finansowego jest większa niż rozsądek. Pożyczkodawca ma obowiązek odpowiedzenia na wszelkie nasze pytania( zgodnie z Nowelizacją ustawy o kredycie konsumenckim), nie bójmy się pytać. Jeśli umowa napisana jest w sposób zawiły i niezrozumiały, powinno to być dla nas wyraźnym sygnałem, że umowa ta może być niekorzystna.

 

W dobie internetu uzyskanie potrzebnych informacji do zaciągnięcia bezpiecznej pożyczki online nie powinno nikomu nastręczać problemów. W razie wątpliwości, mamy szereg odpowiednich organów gotowych pomóc nam w ich rozwianiu. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek i poświęcić trochę czasu, aby cieszyć się bezpieczną pożyczką online bez rujnowania swojego domowego budżetu na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *