Sposoby weryfikacji klientów stosowane przez firmy pożyczkowe

Nie każdy dysponuje zawsze odpowiednią ilością gotówki, która pozwala kupić nową lodówkę, telewizor, kuchenkę, samochód czy podręczniki szkolne. Nie w każdym przypadku możliwe jest również zaciągnięcie kredytu w klasycznym banku.

 

Wszystko przez precyzyjną weryfikację historii kredytowej, która sprawia, że wielu potencjalnych klientów skreślanych jest już na wstępie. Na szczęście dzisiaj do dyspozycji mamy również firmy pozabankowe. Jakie sposoby weryfikacji stosują te instytucje finansowe?

Weryfikacja tożsamości

To na nią kładziony jest duży nacisk. Co jednak ważne, pożyczkowe firmy pozabankowe dbają o to, aby procedura weryfikacyjna była maksymalnie uproszczona. Bez wątpienia jest to ogromna korzyść dla klientów. Jeśli decydujemy się na pożyczkę w danej firmie, nasza tożsamość będzie weryfikowana wyłącznie za pierwszym razem.

Dokumentem niezbędnym do jej dokonania jest dowód osobisty. Podczas rejestracji na stronie internetowej, podać musimy imię, nazwisko, adres zameldowania oraz te informacje, które figurują na dowodzie osobistym: PESEL, serię oraz numer dowodu osobistego.

Weryfikacja numeru telefonu

Większość firm pożyczkowych wymaga od swoich klientów podania aktualnego numeru telefonu komórkowego. Jest to jeden z wymogów, który musimy spełnić, jeśli zależy nam na chwilówce na dowód. Co ważne, to na podany numer firma może przesłać nam informację o podjętej decyzji.

Tym samym, bez własnego numeru możemy mieć problem z otrzymaniem chwilówki. Jednak we współczesnym świecie bez podania numeru telefonu nie załatwimy praktycznie żadnej sprawy urzędowej czy biznesowej, dlatego praktycznie większość z nas posiada własny telefon.

Numer konta bankowego

Kolejną metodą weryfikacji tożsamości jest podanie numeru swojego konta bankowego. Jest to konieczne, nie tylko dlatego, że właśnie na nie zostaną przelane pożyczone środki, ale także dlatego, iż potwierdza ono tożsamość wnioskodawcy. Z tego powodu pożyczkę można dostać tylko i wyłącznie przy podaniu własnego konta bankowego, nie można podać numeru konta należącego do innej osoby, ponieważ spowoduje to odrzucenie wniosku o pożyczkę.

Biuro Informacji Kredytowej i Krajowy Rejestr Dłużników

Wiele firm udzielających pożyczek online decyduje się również na zasięgnięcie informacji o swoich klientach w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej oraz w KRD, czyli Krajowym Rejestrze Dłużników. Przeważnie jednak, przy stabilnej sytuacji finansowej pożyczkobiorcy, uzyskane informacje nie odgrywają zasadniczej roli w ostatecznej decyzji. W tym zakresie firmy pożyczkowe prowadzą o wiele łagodniejszą politykę wobec swoich klientów niż np. tradycyjne banki.

Zaświadczenie od pracodawcy

Większość firm pożyczkowych nie wymaga przedstawiania żadnych dokumentów. Czasami jednak należy podać informację o formie zatrudnienia oraz wysokości uzyskiwanych dochodów. Niewątpliwym plusem jest to, że firmy zajmujące się udzielaniem chwilówek na ogół wierzą swoim klientom.

Zdarzyć może się jednak tak – i z tym trzeba się liczyć – że firma zdecyduje się skontaktować z naszym pracodawcą w celu potwierdzenia danych, które ujawniliśmy. Stać się tak może zwłaszcza wówczas, gdy podana wysokość zarobków jest nieadekwatna do zajmowanego stanowiska. Nie warto więc próbować oszukiwać.

Pożyczka online uzyskana od firmy pozabankowej to dla wielu osób jedyna szansa na otrzymanie dodatkowych środków finansowych. Na szczęście weryfikacja, jakiej poddani zostają klienci, nie jest zbyt skomplikowanym procesem, co pozwala szybko cieszyć się niezbędną gotówką. Z reguły decyzję o przyznaniu pożyczki otrzymujemy w kilkanaście minut, a formalności, z jakimi musimy się liczyć, są naprawdę minimalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *