Uprawiasz hazard w sieci? Uważaj, bo możesz dostać grzywnę.

Hazard jest znany od wieków, wciąga wszystkich, którzy lubią tą specyficzną adrenalinę i mają przemożną chęć wzbogacenia się w krótkim czasie. Hazardziści nie będą ciułać i odkładać groszowych kwot. Ma być szybko i dużo. Problem w tym, że zysk w grze hazardowej w głównej mierze zależy od szczęścia lub pecha, tu trudno coś przewidzieć. Mało tego, hazard od lat jest obszarem działania wielu oszustów, którzy właśnie tu upatrują możliwości prania brudnych pieniędzy, manipulowania wynikami i niczego nieświadomymi graczami a także doskonałej okazji do pożyczania pieniędzy na zbójecki procent.

Nieco inne oblicze ma być może modny o kilkunastu lat hazard w internecie, bo tam nie mamy kontaktu bezpośredniego, ale i tu szerzy się przestępczy proceder. Oprócz tego, hazard online był przez wiele lat szarą strefą podatkową. Dlatego na chwilę obecną taki rodzaj działalności jest pod dużym obstrzałem restrykcyjnych przepisów karno-skarbowych, które dotyczą również klientów chcących zakosztować finansowego dreszczyku emocji.

Hazard w sieci może wpędzić cię w kłopoty

W Internecie można natknąć się na firmy, które oferują legalną grę, ale roi się tu także od podmiotów działających poza prawem. Proporcja jest szokująca, bo legalnie działa w Polsce tylko 9 firm, a ilość tych zakazanych wynosi ponad 1600.

Jakie konsekwencje? Za udział w nielegalnym hazardzie grozi kara grzywny, będąca równowartością 120 stawek dziennych, przy czym minimalna stawka dzienna w 2018 roku wynosi 70 zł, a maksimum to aż 28 000 zł. To oznacza, że kara może sięgać nawet do 3 360 000 zł, w zależności od rozmiaru popełnionego czynu zabronionego, w tym wypadku udziału w nielegalnym hazardzie i nieopłaceniu podatku od uzyskanej wygranej. No i oprócz tego, ową wygraną również trzeba zwrócić i to nie pomniejszoną o wpłaconą kwotę.

Graj legalnie

Trzeba przyznać, że kary są dość bolesne, dlatego lepiej wystrzegać się takiej rozrywki. Jak się natomiast uchronić przed nielegalnymi ofertami firm, które mamią niemalże pewnym zarobkiem bajecznych sumek? Po nowelizacji ustawy o grach losowych powstał rejestr domen zakazanych, gdzie wylądowały wszystkie podmioty, które niezgodnie z prawem i bez wymaganych koncesji oferują hazard online. Znajdziecie go pod adresem hazard.mf.gov.pl. Rejestr nie jest jednak aktualizowany na bieżąco, co nieco utrudnia sprawdzanie wyszukanych w sieci firm. A przecież wciąż pojawiają się nowe podmioty, które podejmują taką działalność bez wymaganej koncesji.

Odwiedzając niektóre z takich stron można się natknąć na blokadę, do której nałożenia zobowiązani są dostawcy internetu oraz operatorzy płatności. Ale wystarczy, żeby właściciel domeny zmienił jej nazwę i już może działać swobodnie, przynajmniej do kolejnego zablokowania.

Jak w tej gęstwinie forteli, do których uciekają się firmy oferujące hazard w internecie, ma sobie poradzić zwykły obywatel, który ma żyłkę ryzykanta, ale nie ma złych zamiarów? Można zdecydować się po prostu na ofertę wyłącznie tych kilku firm, które działają legalnie. To podmioty oferujące tzw. zakłady wzajemne, czyli inaczej zakłady bukmacherskie. Legalnie działające firmy podchodzą też profesjonalnie do przechodzących przez ich ręce pieniędzy klientów oraz do ochrony danych osobowych. Można więc w ten sposób pogodzić hazard online z bezpieczeństwem, a przy okazji wesprzeć polski sport, bo część zysków z zakładów jest przeznaczana właśnie na ten cel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *