Wydatki Polaków. Na co wydajemy i ile?

Całość można sprowadzić do jednego określenia, przeważnie mamy za mało pieniędzy a wydajemy za dużo. Ale to nie do końca jest prawda, bo często możemy ten bilans zmienić i okaże się, że wcale nie zarabiamy tak mało, tylko źle gospodarujemy gotówką  i dlatego nasze finanse kuleją. W efekcie musimy ratować domowy budżet za pomocą np. pożyczek online.

Przyjrzyjmy się najpierw wydatkom podstawowym

Przeciętny Polak najwięcej wydaje na bieżące, podstawowe potrzeby. W to wchodzą opłaty za mieszkanie, media, przejazdy oraz artykuły spożywcze i chemia. Opłaty za mieszkanie, wliczając w to zużycie gazu, prądu, energii cieplnej i wody wynoszą najczęściej około 700-800 zł/ miesiąc dla 3-osobowej rodziny. To oczywiście kwota bazowa, bywają i wyższe.

Ponieważ obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez telewizji, telefonów komórkowych oraz internetu, wydajemy także na te usługi. I nasza przywołana rodzina w modelu 2+1 zwykle wydaje na to 200-250 zł.

Jeżeli chodzi o zakupy spożywczo-chemiczne dla gospodarstwa domowego o takim składzie to gotówka znika w ilości 800-1000 zł. W kwestii przejazdów do pracy i szkoły dane będą bardzo rozbieżne, mogą się kształtować od 150 zł za bilet miesięczny do kilkuset złotych wydawanych na paliwo na dłuższych trasach. Do tego należy doliczyć koszty eksploatacji samochodu.

Wydatki dodatkowe

Pod tym pojęciem nie kryją się żadne zachcianki ani ekstrawagancje. To m. in wydatki na przybory szkolne czy odzież dla dziecka. Wiadomo, nasze pociechy rosną, a dodatkowo ich rzeczy niszczą się w tajemniczych, błyskawicznych okolicznościach. Rodzice też potrzebują czasem nowej kurtki czy butów. Innym razem domowe finanse nadszarpnie wycieczka szkolna, awaria pralki, zakup leków przy nagłej chorobie czy inne okoliczności. Tu trudno wyliczyć kwoty, bo zwykle są to sytuacje nagłe i niespodziewane.

To także sytuacje, w których najczęściej sięgamy po wsparcie kogoś zaufanego lub pożyczkę online, tym bardziej jeśli gotówka jest potrzebna od zaraz.

Najmniej wydajemy na rozrywkę. Dane statystyczne donoszą, że przeciętna rodzina o dochodach na niskim i średnim pułapie bardzo rzadko bywa w kinie, teatrze, muzeum, sporadycznie też wyjeżdża na wczasy i wycieczki.

A teraz przyjrzyjmy się oszczędnościom

Część Polaków radzi sobie z tą kwestią dobrze, ale zdecydowana większość ma problem z dopięciem domowych finansów i wciąż sięga po kredyt, chwilówkę, i inne pożyczki. Nie ma w tym nic złego, ale również może warto zastanowić się nad poszukaniem oszczędności. A jak to zrobić? Przyjrzeć się swoim wydatkom. Może się okazać, że:

  • Mamy zbyt duże zużycie prądu czy gazu albo wody. Nie gasimy światła wychodząc z pomieszczenia, korzystamy z urządzeń i żarówek starego typu, które pożerają prąd jak smoki. Przykłady można mnożyć, a gdyby to zmienić, mamy szansę zaoszczędzić nawet 1000-1200 zł w ciągu roku.
  • Nie zwracamy uwagi na nowe możliwości w sprawie umów na różne usługi. A może warto zmienić taryfę w firmie dostarczającej prąd czy gaz? Może pakiet łączący wszystkie wasze telefony, internet i telewizję zatrzyma trochę gotówki w portfelu?
  • Robimy zakupy spontanicznie i kompulsywnie, dajemy się złapać w marketingową sieć chwytów, pseudo promocji i inne pułapki. Podczas zakupów warto mieć listę i trzymać się jej, to zawsze daje oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *